Firma Handlowa KOST-BUD powstała w 1991 roku. Wtedy to na powierzchni 25m2 powstał Sklep Patronacki KFFiL Nobiles Włocławek.

Już w roku następnym na bazie sklepu została otwarta Hurtownia Patronacka, sklep natomiast przejął rolę firmowego punktu sprzedaży detalicznej.

Przełomowym momentem dla firmy KOST-BUD był rok 1995. Wtedy to placówka przestała pełnić tylko rolę sklepu firmowego, lecz zaczęła prowadzić samodzielny handel hurtowo-detaliczny, skutecznie konkurując z lokalną siecią handlową branży chemii budowlanej. Trudne lata przełomu wieków firma KOST-BUD przetrwała bez większych problemów dzięki systematycznemu poszerzaniu oferty handlowej i poszukiwaniu nowych odbiorców. Oprócz farb oferowano też kleje i fugi do glazury, cement i wapno.

Na początku roku 2003 firma KOST-BUD przeobraziła się w nowoczesną, dobrze zaopatrzoną i prowadzoną placówkę handlową. Powierzchnia sprzedaży została powiększona i unowocześniona.
Następne lata przyniosły dalszy, dynamiczny rozwój firmy. Oferta handlowa została wzbogacona m.in. o systemy dociepleń budynków, materiały termoizolacyjne (styropian i wełna mineralna), wyroby bitumiczne (papy i lepiki) oraz materiały ścienne (beton komórkowy).

Wiosną 2005 roku firma KOST-BUD stworzyła własną sieć sprzedaży poprzez pozyskanie nowej placówki handlowej na terenie Konina przy ul. Poznańskiej 74 wyspecjalizowała się w systemie doboru kolorów marki LEVIS.

Firma Handlowa KOST-BUD to wzorcowy przykład dynamicznego rozwoju, który był możliwy dzięki uporowi, wytrwałości i profesjonalizmowi właścicieli i pracowników. To także dowód na to, że nawet na trudnym i wymagającym rynku można znaleźć swoje miejsce i osiągnąć sukces.